Aktualita o dopadu karanténních opatření do rodin – vybrali jsme pro vás

Děti-a-karanténa-2020

 

Děti se nyní nemají dobře, je to znát, tvrdí Linka bezpečí

Linka bezpečí po celou dobu koronavirové pandemie zachovala své služby a jen během března pomohla zachránit sedm dětí – při pokusu o sebevraždu jim přivolala záchrannou službu.

Počet těchto případů, ale i sebepoškozování u dětí v době omezení pohybu narostl. Na rodičovskou linku zase mnohem častěji volají dospělí, kteří si nyní tohoto chování všímají, ale nevědí si rady.

Ilustrační foto

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

„Psychické potíže dětí jsou poslední dva tři roky nejčastěji řešeným tématem na Lince bezpečí, ale nyní jsme zaznamenali velký nárůst. (…)

Zvýšily se případy dětí týraných a zneužívaných. Je prostě znát, že se nyní děti nemají dobře.

(…)

Netelefonují, častěji píšou

Linka bezpečí funguje nonstop a i v běžném režimu je se sedmičlenným týmem maximálně vytížená. V současné době, kdy děti musí zůstávat doma, se téměř o polovinu zvedl zájem o pomoc formou chatů a elektronické pošty. „Proti loňskému březnu letos stoupl počet kontaktů online o 44 procent. Chat funguje dvanáct hodin denně. Děti ho v tuto dobu volí častěji, protože je nikdo neslyší a je to pro ně bezpečnější,“ vysvětluje vedoucí linky.

(…)

Nejčastěji se řeší rodinné vztahy, potíže ve vztazích mezi sourozenci a strach dětí z reakce rodičů. „Při srovnávání jsme zaznamenali, že se bohužel zvýšily případy dětí týraných a zneužívaných. Je prostě znát, že se nyní děti nemají dobře. A rodiče jsou z mnoha důvodů, často ekonomických, pod velkým tlakem a konflikty eskalují,“ přiznává Lišková.

„Jedna část těchto dětí si chce jen ulevit, někomu to říct. Stačí, když vymyslíme bezpečnostní plán. Například když se matka zase napije a začne být agresivní, aby se jím dítě řídilo, schovalo se na místo, které si domluvíme, a tam se zamklo. U mladších dětí, v horších případech, jim buď předáme kontakt na sociálního pracovníka, anebo nám ony svěří své údaje a adresu a tu předáme OSPOD (Odbor sociálněprávní ochrany dětí, pozn. red.).“ I v současné době sociální pracovníci vyhodnotí situaci, navštíví rodinu a zajistí dítěti pomoc.

Volají častěji i rodiče

(…)

O celou třetinu také v posledním měsíci vzrostl zájem o rodičovskou linku. „Rodiče se na nás obracejí prakticky se stejnými potíži, tedy nevědí, jak si poradit s úzkostmi dětí, depresemi, sebepoškozováním, kterého si například všimli až nyní. Nebo prostě kvůli tomu, že mají s dětmi výchovné potíže a už to nezvládají. To je super, že jsou tak osvícení a snaží se upustit páru při rozhovoru s odborníky, než by svůj hněv obrátili vůči dětem,“ dodává vedoucí Linky bezpečí.

 

 

 

Scroll to Top