Historie Preventu
Prvními aktivitami našeho sdružení byly preventivní programy (PP) na základních a středních školách strakonického okresu a jednorázové akce pro děti a mládež. Brzy se však začaly rozvíjet velké dlouhodobé projekty, které se staly základem naší činnosti. V srpnu se postavil na nohy první projekt - Kontaktní centrum PREVENT Strakonice (KC ST). V témže roce jsme otevřeli čajovnu ve Volyni jako alternativu k množství hostinských zařízení.
V tomto roce byly zahájeny další projekty - primární prevence (PP) na základních školách a projekt s názvem "S modrou oblohou", který využíval zážitkovou pedagogiku a terapii a byl určen dětem v péči sociálních kurátorů, tedy převážně "mladým delikventům".
Jak to už bývá, některé projekty, byť velmi užitečné a chválené, "neseženou" v dalším roce dostatek financí a musí skončit. To se stalo s projektem "S modrou oblohou". O to více jsme se však soustředili na rozvoj programů primární prevence (PP) a Kontaktního centra PREVENT Strakonice (KC ST). Program primární prevence začal systematicky pracovat pod názvem "Cesta poznání".
V polovině roku jsme společně s o.s. SPPPO Prachatice začali pracovat na vzniku rozsáhlého projektu, který jsme později nazvali "Jihočeský streetwork PREVENT" (JSP). Jak je vidno již z názvu, projekt je zaměřen na terénní sociální práci s uživateli drog a to zejména v těch lokalitách Jihočeského kraje, kde do té doby nebyly dostupné služby Harm Reduction (snižování zdravotních a sociálních rizik v souvislosti s užíváním drog). Jako jediný v jižních Čechách se též orientuje na "prevenci zneužívání syntetických drog" na tanečních akcích.
V tomto roce jsme se hodně soustředili na rozvoj terénních programů a to jak v rámci Jihočeského streetworku PREVENT, tak v rámci Kontaktního centra PREVENT Strakonice. Práci v terénu jsme nově zacílili a rozšířili o několik dalších měst. Byl ukončen provoz volyňské čajovny, opět z finančních důvodů. Začali přípravné projektové práce a mapování scény pro vznik nového substitučního zařízení v Českých Budějovicích.
V dubnu byly zahájeny organizační a přípravné práce na vzniku Substitučního centra PREVENT (SCP). V září bylo otevřeno pro první klienty. Proběhly dva několikadenní zážitkové kurzy pro dospělé. Ze Společenstva pro zážitek se postupně stává samostatná prosperující jednotka o.s. PREVENT.
Na počátku roku jsme byli osloveni prachatickým občanským sdružením SPPPO. Které zde osm let provozovalo Krizové a kontaktní centrum. Dohodli jsme se na užší spolupráci, ze které vyplynula pomoc při změnách v koncepci a provozu zařízení. Spolupráce vyústila v plánování jakési "fúze" KKC s o.s. PREVENT. Nejdůležitější událostí roku pro další existenci našich programů bylo obdržení CERTIFIKÁTU ODBORNÉ ZPŮSOBILOSTI na programy Jihočeský streetwork PREVENT (JSP), Substituční centrum PREVENT (SCP) a Kontaktní centrum PREVENT Strakonice (KC ST).
Od 1. 1. je Krizové a kontaktní centrum v Prachaticích provozováno pod hlavičkou Preventu jako Kontaktní centrum PREVENT Prachatice (KC PT).
V prvním pololetí jsme intenzivně pracovali na vzniku nového zařízení – Doléčovací centrum PREVENT v Českých Budějovicích (DCP). V červenci bylo již vše připraveno a do programu nastoupili první klienti. Společenstvo pro zážitek zrealizovalo koncem léta velmi úspěšný kurz pro budoucí lektory zážitkové pedagogiky. V měsících září až listopad pak adaptační kurzy pro 26 tříd z šesti základních škol Jihočeského kraje.
2007 je rokem stabilizačním, rozvíjí se a zkvalitňují se stávající služby. Kontaktní centrum PREVENT Prachatice (KC PT) a Kontaktní centrum PREVENT Strakonice (KC ST) získali certifikát odborné způsobilosti na terénní práci, dále Primární prevence certifikovala program specifické primární prevence užívání návykových látek poskytované v rámci i mimo rámec školní docházky. I Doléčovací centrum PREVENT získalo certifikát odborné způsobilosti. Jsme zařazeni oficiálně jako poskytovatelé sociálních služeb a získali jsme Pověření k výkonu sociálně-právní ochrany dětí. V listopadu Kontaktní centrum PREVENT Prachatice (KC PT) přesídlilo na novou adresu: Primátorská 76, Prachatice (v těsné blízkosti autobusového nádraží). V listopadu jsme pořádali ve spolupráci s Jihočeským krajem 1.Krajskou konferenci protidrogových profesionálů.
Provoz spouští nový projekt - Adiktologická poradna PREVENT v Českých Budějovicích (APP). Kontaktní centrum PREVENT Strakonice a také kancelářské zázemí, neboli sídlo o.s. Prevent se stěhují na nové adresy. Prachatické zařízení se výrazněji rozděluje na dva oddělené projekty - Krizové centrum a Kontaktní centrum. Ve spolupráci s Krajským úřadem Jihočeského kraje pořádáme 2. ročník Krajské konference protidrogových profesionálů, tentokrát v Červené nad Vltavou. V srpnu vzniká svaz občanských sdružení o.s.Proadis (propojené profesionální adiktologické služby), jehož jsme jedním ze šesti členů.
V prvním kvartálu roku 2009 proběhla druhá řádná vlna certifikací Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky u těchto zařízení: Jihočeský streetwork PREVENT (JSP), Substituční centrum PREVENT (SCP), Kontaktní centrum PREVENT Prachatice (KC PT) a Kontaktní centrum PREVENT Strakonice (KC ST). Všem zmíněným zařízením byl udělen certifikát odborné způsobilosti na další 3 roky.
Na jaře jsme slavili, o.s. Prevent totiž oslavilo počátkem března 10 let svého působení na poli protidrogové prevence a vzdělávání. Na výroční valnou hromadu do Volyně byli pozváni všichni zaměstnanci, kteří se od vzniku organizace podíleli na provozu projektů. V létě se uskutečnila první certifikace Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky v Adiktologické poradně PREVENT (APP), i zde certifikát odborné způsobilosti získali. Podzim byl ve znamení pořádání 3. ročníku Krajské konference protidrogových profesionálů Jihočeského kraje, tradičně ve spolupráci s Krajským úřadem Jihočeského kraje a opět v Červené nad Vltavou.
V lednu jsme otevřeli nové Kontaktní centrum PREVENT České Budějovice (KC CB), které ještě v témže roce velmi úspěšně prošlo certifikačním řízením Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky. V říjnu úspěšně proběhla IV. Krajské konference protidrogových profesionálů Jihočeského kraje.
Obnovili jsme zátěžové programy určené pro děti v péči sociálních kurátorů nebo kurátorů pro mládež a uspořádali ucelený roční program pro skupinu dětí z Vimperska.
Proběhly dva mezinárodní kurzy neformálního vzdělávání financované českou národní agenturou Mládež v akci spadající pod program Evropské unie.
V únoru spustilo provoz nové zařízení určené mladým dospělým od 14 do 26 let v Blatné pod názvem Station 17 - Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež Prevent (XX). Proběhl výměnný mezinárodní kurz pro skupiny mládeže z Litvy, Lotyšska, Maďarska a České republiky, opět finančně podpořený grantem evropské unie prostřednictvím České národní agentury Mládež v akci. V. konference se uskutečnila opět v Červené nad Vltavou, od tohoto roku pod názvem Adiktologická konference Jihočeského kraje (AKJCK).
Sekce Primární prevence se plánovaně oddělila od svého mateřského sdružení a od tohoto roku realizuje své aktivity v rámci činnosti o.s. DO SVĚTA. Obě sdružení nadále spolupracují.
V říjnu jsme ve Strakonicích začali v prostorách bývalé školy Lidická připravovat prostory pro vznik nového Nízkoprahového zařízení pro děti a mládež, které bylo následující rok otevřeno pod názvem CROSS NZDM PREVENT.
V prosinci jsme též začali přípravy nové činnosti - Podpory pěstounských rodin.
Svoji činnost jsme rozšířili o oblast podpory pěstounských rodin. Pracujeme přímo v rodinách v rámci Jihočeského kraje a/nebo v prostorách našich Center pro podporu pěstounských rodin v Českých Budějovicích, Strakonicích a Prachaticích (CPPR). Na konci roku jsme doprovázeli osm pěstounských rodin.
Oblast podpory pěstounských rodin zažila velký nárůst, rozšířili jsme tým, nabídku poskytovaných služeb a pro pěstouny uspořádali několik jednodenních kurzů a dva víkendové vzdělávací pobyty.
Kontaktní centrum PREVENT České Budějovice (KC CB) úspěšně prošlo historicky první inspekcí sociálních služeb pro závislé nejen v naší organizaci, ale i v celém kraji.
Na podzim jsme registrovali Adiktologickou poradnu PREVENT (APP) jako zdravotnické zařízení a zároveň ji v tomto roce rozšířili o detašované pracoviště v Blatné.
Rozvoj práce s dobrovolníky byl v červenci završen akreditací dobrovolnického programu a jsme tedy vysílající a zároveň přijímající organizací v oblasti dobrovolnické služby.
V červnu skončil po dvou a půl letech projekt Resocializační programy PREVENT, financovaný z Evropského sociálního fondu. Aktivity, které prověřil, byly převzaty některými našimi službami.
V listopadu proběhl IX. ročník Adiktologické konference Jihočeského kraje (AKJCK), nově v prostorách hotelu Svět v Třeboni.
Novela Občanského zákoníku přinesla změnu právní formy ze spolku na zapsaný ústav. Forma se mění, „obsah“ zůstává.
Rozšířili jsme činnost o sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi (SAS) určené rodinám, které se ocitly v nepříznivé životní situaci.
Oblast adiktologických služeb se rozrostla o Poradnu pro nelátkové závislosti PREVENT (PNZ) a také o terénní formu sociálního poradenství - Adiktologické služby ve vězení PREVENT (ASV).
Adiktologická konference Jihočeského kraje (AKJCK) se za léta pořádání proměnila v celorepublikově vyhledávanou akci, kterou navštěvuje každoročně kolem 130 posluchačů. XI. ročníku se poprvé zúčastnili i řečníci ze zahraničí.
V rámci projektu ERASMUS + nám od podzimu pomáhali zahraniční dobrovolníci v zařízení STATION 17 NZDM PREVENT v Blatné a CROSS NZDM PREVENT ve Strakonicích.
Po několika měsíčním prokazování našich kompetencí k poskytování služeb, byly všechny naše služby zařazeny do sítě sociálních služeb Jihočeského kraje. Úspěšně jsme také absolvovali řadu kontrol a šetření kvality.
Jihočeský streetwork PREVENT (JSP) připravoval vstup na území okresu Jindřichův Hradec.
Novinkou byl projekt Podpora náhradní rodinné péče v Jihočeském kraji (PNRP) pomáhající zvyšovat povědomí veřejnosti o tématu náhradní rodinné péče a věnující se pěstounským i adoptivním rodinám.
Po pěti ročnících celostátní společensko sportovní akce Železný adiktolog jsme se v pořádání poprvé spojili s dalšími adiktologickými organizacemi - Psychiatrickou léčebnou Červený Dvůr, Magdalénou, o.p.s., ADVAITOU, z.ú a SANANIMEM z.ú. Zámecký park PL Červený Dvůr se stal atraktivním dějištěm celého závodu.
Poslední prázdninový víkend jsme zorganizovali ve Špičáku na Šumavě terapeuticko-relaxační víkend pro rodiče dětí závislých na drogách z Česka a Německa. Projekt se konal s finanční podporou Česko-německého fondu budoucnosti.
10. 3. 2019 slaví PREVENT 20 let od svého vzniku. Oslava proběhla v červnu ve Volyni.
Služby pro rodiny s dětmi ve Strakonicích se přestěhovaly do nových prostor v centru města a rozšířily se o pobočku ve Vodňanech.
Do dění v organizaci zasáhla pandemie. Organizace vyvíjela aktivitu k tomu, aby mohla zařízení v období pandemie poskytovat všechny své služby. Nízkoprahová zařízení pro mládež a SAS dočasně šijí roušky pro své kolegy a klienty, protože se nařízením státu na krátkou dobu zastavuje jejich činnost. Služby fungují částečně v onlinu, dochází k dělení týmů a dalším opatřením, aby nedošlo k přerušení práce s klienty.
Organizace stále střídavě funguje v pandemických a klasických provozech. Dochází k reogranizaci a PREVENT je rozdělen do čtyř sekcí z nichž každá má svého sekčního ředitele. 1.11. je otevřeno nové nízkoprahové zařízení pro děti a mládež ve Vodňanech NZDM SPOT. Činnost Služeb pro rodiny s dětmi (SAS) v Blatné je ukončena. Evropský zdroj financí pro SAS ve Vodňanech končí, ale služba funguje dál a to díky tomu, že se nám podařilo službu zařadit do krajské sítě sociálních služeb a tím jí zajistit jiný zdroj financování.
V roce 2022 oslavil terénní program Jihočeský streetwork 20 let od svého vzniku. Mimo to se nám podařilo přestěhovat Substituční centrum na novou adresu, kde máme k dispozici více prostoru a klientům je zařízení přístupnější. V září jsme také otevřeli nové Kontaktní centrum v Jindřichově Hradci, které tak rozšířilo krajskou síť péče o uživatele návykových látek. Podařilo se nám také přestěhovat Jihočeskou adiktologickou konferenci na nové místo s odpovídajícím zázemím, a to do Hluboké nad Vltavou.
Tento rok slavila Adiktologická poradna 15ti leté výročí svého vzniku, Centrum podpory pěstounských rodin a NZDM CROSS 10ti leté výročí a program Podpora náhradní rodinné péče slavil prvních 5 let svého fungování. Za plného provozu pokračovala restrukturalizace administrativního oddělení a vnitřních procesů organizace. Uspořádali jsme první dvě vlny mobilního testování na infekční nemoci pro veřejnost a světlo světa spatřilo nové portfolio, které představuje naši činnost. V tom všem oslavil své druhé pětadvacetiny i ředitel organizace.